The Bridge
Wystawa malarstwa i rzeźby
Galeria SOPRA serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa i rzeźby Katarzyny Bułki Matłacz i Daniela Pieluchy.
Katarzyna Bułka Matłacz
Polska rzeźbiarka urodzona w Warszawie. Ukończyła Warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Studiowała u profesorów: Gustawa Zemły, Jana Kucza, Piotra Gawrona, Stanisława Kulona, Janusza Pastwy i Tadeusza Łodziany.
W roku 1991 uzyskała tytuł magistra sztuki, a w roku 1996 stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art’PAIR International.
Prace Katarzyny Bułki Matłacz to poezja celnych skrótów myślowych zamkniętych w surrealistycznej formie, tworząca kompletne opowieści o głębokiej wymowie filozoficznej.
Rzeźbiarka używa techniki traconego wosku, metody odlewniczej znanej już w starożytności.Ten sposób wykonywania artystycznych odlewów z brązu wymaga od artysty wyjątkowej cierpliwości i ogromnej precyzji.
Po wielu latach eksperymentów opracowała również autorską technikę stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym.
Wykorzystując tą technikę, tworzy unikatowe rzeźby w szkle, łącząc je z elementami z brązu. Za jedną z nich otrzymała wyróżnienie na Konkursie Sztuki w Paryżu.
Jest autorką wielu prestiżowych statuetek i nagród m. in.dla:
European Bridge League (HALL of FAME), Puls Biznesu (GAZELE BIZNESU),
TVN (ZWYKŁY BOHATER), Polska Akademia Nauk (CHEMICZNE MARZENIE)
WPROST (PORTFEL WPROST), TVN Turbo (MĘSKA RZECZ)
Współpracuje na stałe z Galeriami Sztuki w Polsce, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Austrii, Niemczech i Francji.
Za swoje prace wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą.
Szczególnie bliskie artystce są:
Druga Nagroda oraz Nagroda Publiczności na Salonie Wielkopolskim,
za rzeźbę ,,Carmen”- 2012 r.
GRAND PRIX (złoty medal) na Salon d’Automne Coubron – Paris, za rzeźbę „Sen o Wenecji” (listopad – 2013 r.)
Udział w Finałowej Wystawie Pokonkursowej Summer Exhibition 2016 w Castle Gallery w Birmingham, zorganizowanej przez INSIGHT Building Creative Talent.
Wyróżnienie w III Edycji Konkursu Sztuki „NanoArt”, za rzeźbę „Nanocząsteczka” (Galerie Roi Dore – Paryż sierpień – 2017 r.)
Daniel Pielucha
Urodził się w 1959 roku w Wieluniu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1985 roku dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach. Rodzaj uprawianego przez artystę malarstwa sztalugowego jest nazywany „Nadrealizmem Polskim”.
Malarz w swym dziele, wzorem wielkich poprzedników, szuka cech świadczących o odrębności naszej kultury. Z wielkim szacunkiem dla warsztatu i historii malarstwa polskiego podkreśla jej wyjątkowy charakter. Inspirację znajduje w odchodzącym pejzażu naszej prowincji, w związku z czym regularnie uczestniczy w najważniejszych plenerach sztuki figuratywnej. Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których autor wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji drugiego człowieka.
Twórczość swoją malarz prezentował na wystawach indywidualnych w Arłamowie, Chorzowie, Czeladzi, Częstochowie, Gdańsku, Głogówku, Gnieźnie, Gorlicach, Iławie, Katowicach, Lublinie, Oświęcimiu, Rzeszowie, Sieradzu, Szczyrku, Warszawie, Wieluniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Reprezentował również polską sztukę na zbiorowych wystawach w Astanie, Berlinie, Meksyku, Nowym Jorku, Stambule i Sztokholmie. Ostatnio brał udział w Art Capital w Grand Palais Ephemere w Paryżu (2023).