Katarzyna Bułka Matłacz

Katarzyna Bułka Matłacz

Polska rzeźbiarka urodzona w Warszawie. Ukończyła Warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Studiowała u profesorów: Gustawa Zemły, Jana Kucza, Piotra Gawrona, Stanisława Kulona, Janusza Pastwy i  Tadeusza Łodziany.

W roku 1991 uzyskała tytuł magistra sztuki, a w roku 1996 stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art’PAIR International.

Prace Katarzyny Bułki Matłacz to poezja celnych skrótów myślowych zamkniętych w surrealistycznej formie, tworząca kompletne opowieści o głębokiej wymowie filozoficznej.

Rzeźbiarka używa techniki traconego wosku, metody odlewniczej znanej już w starożytności.Ten sposób wykonywania artystycznych odlewów z brązu wymaga od artysty wyjątkowej cierpliwości i ogromnej precyzji. 

 

 

Katarzyna Bułka Matłacz

Po wielu latach eksperymentów opracowała również autorską technikę stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym.

Wykorzystując tą technikę, tworzy unikatowe rzeźby w szkle, łącząc je z elementami z brązu. Za jedną z nich otrzymała wyróżnienie na Konkursie Sztuki w Paryżu. 

Jest autorką wielu prestiżowych statuetek i nagród m. in.dla:

European Bridge League (HALL of FAME), Puls Biznesu (GAZELE BIZNESU), 

TVN (ZWYKŁY BOHATER), Polska Akademia Nauk (CHEMICZNE MARZENIE)

WPROST (PORTFEL WPROST), TVN Turbo (MĘSKA RZECZ)

Współpracuje na stałe z Galeriami Sztuki w Polsce, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Austrii, Niemczech i Francji.

Za swoje prace wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą.

Szczególnie bliskie artystce są:

Druga Nagroda oraz Nagroda Publiczności na Salonie Wielkopolskim,

za rzeźbę ,,Carmen”- 2012 r.

GRAND PRIX  (złoty medal) na Salon d’Automne Coubron – Paris, za rzeźbę „Sen o Wenecji” (listopad – 2013 r.)

Udział w Finałowej Wystawie Pokonkursowej Summer Exhibition 2016 w Castle Gallery w Birmingham, zorganizowanej przez INSIGHT Building Creative Talent.

Wyróżnienie w III Edycji Konkursu Sztuki „NanoArt”, za rzeźbę „Nanocząsteczka” (Galerie Roi Dore – Paryż sierpień – 2017 r.)

Prace dostepne w galerii

  • All
  • Obrazy
  • Rzeźby
  • Zapytaj o dzieło